Yritysprofiili

Sublux Oy

Sublux Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 2005-04-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €578 ja liikevoitto -€94,121.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1957850-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1957850-7
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Kommandiittiyhtiö
Perustamispäivä
2005-04-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-04-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Metsolantie 34, 96500, Rovaniemi

Tietoa yrityksestä Sublux Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sublux Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 2005-04-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €578 ja liikevoitto -€94,121. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €578 sekä tilikauden tulokseksi -€91,870. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -95.9%, liikevoittoprosentti -16297.9% ja omavaraisuusaste +80.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-95.9%
Liikevoittoprosentti-16297.9%
Omavaraisuusaste80.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €578
Rahat ja pankkisaamiset€2,543Edellinen: €91,884
Edellisten tilikausien voitto/tappio€91,449Edellinen: €164,166
Oma pääoma€2,080Edellinen: €102,119
Velat€520Edellinen: €3,104
Vaihtuvat vastaavat€2,600Edellinen: €98,083
Current liabilities€520Edellinen: €3,104
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€14,234
2025-03-31
€578
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€68,038
2025-03-31
-€94,121
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€64,547
2025-03-31
-€91,870
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€105,223
2025-03-31
€2,600
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
80.0 %2025-03-31: 97.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.89x2025-03-31: 29.60x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-16297.9 %2025-03-31: -459.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste97.0 %80.0 %
Maksuvalmius29.60x4.89x
Liikevoitto-%-459.3 %-16297.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1957850-7
EU-tunnusFIFPRO.1957850-7
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-04-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-04-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-04-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSublux Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
145 verrokkia
Omavaraisuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika53 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-24 10.0252/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sublux Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.