Yritysprofiili

Summit Ventures Oy

Summit Ventures Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-11-16. Toimiala on kuntokeskusten toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €816,090 ja liikevoitto €5,035.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2504941-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2504941-7
Toimiala
Kuntokeskusten toiminta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-11-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-10-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ruukintie 3, 02330, Espoo

Puhelin: +358400764454Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.summit-ventures.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Peltonen Jukka-PekkaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Summit Ventures Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Summit Ventures Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-11-16. Toimiala on kuntokeskusten toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €816,090 ja liikevoitto €5,035. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €816,090 sekä tilikauden tulokseksi €2,274. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.6%, liikevoittoprosentti +0.6% ja omavaraisuusaste +23.9%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

CrossFit 8000CrossFit StadiSummit Ventures AbSummit Ventures Ltd

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.6%
Liikevoittoprosentti0.6%
Omavaraisuusaste23.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€2,274Edellinen: €20,854
Henkilöstö4Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€558,352
2021-12-31
€728,452
2022-12-31
€731,896
2023-12-31
€795,758
2024-12-31
€816,090
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€1,451
2021-12-31
€2,103
2022-12-31
-€27,310
2023-12-31
€23,517
2024-12-31
€5,035
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€1,660
2021-12-31
€135
2022-12-31
-€30,028
2023-12-31
€20,854
2024-12-31
€2,274
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€264,544
2021-12-31
€316,299
2022-12-31
€241,014
2023-12-31
€239,243
2024-12-31
€245,656
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-816 090 €795 758 €731 896 €728 452 €558 352 €
Liikevaihdon kehitys-2,6 %8,7 %0,5 %30,5 %10,3 %
Liikevoitto-5 035 €23 517 €−27 310 €2 103 €1 451 €
EBIT-0,6 %3 %−3,7 %0,3 %0,3 %
Tilikauden tulos-2 274 €20 854 €−30 028 €135 €1 660 €
Tulos ennen veroja-2 274 €20 854 €−30 028 €199 €1 105 €
Omavaraisuusaste-23,9 %25,6 %16,8 %27 %41,4 %
Tase yhteensä-245 656 €239 243 €241 014 €316 299 €264 544 €
Henkilöstö444554

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Laskussa
23.9 %2024-12-31: 25.6 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-12-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.6 %2024-12-31: 3.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste41.4 %27.0 %16.8 %25.6 %23.9 %
Maksuvalmius-----
Liikevoitto-%0.3 %0.3 %-3.7 %3.0 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2504941-7
ALV-tunnusFI25049417
EU-tunnusFIFPRO.2504941-7
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-10-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-11-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-11-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-08-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Peltonen Jukka-PekkaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Leino Arri Jero AleksiPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Hälikkä Pasi TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Immonen Laura HelenaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Peltonen Jukka-PekkaVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSummit Ventures Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-22
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
55 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
B1
2026-10-2262/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-1462/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-24

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Summit Ventures Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.