Yritysprofiili

SV Hotari Oy

SV Hotari Oy:n kotipaikka on Valkeakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €26,876 ja liikevoitto €891.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3360358-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3360358-8
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Valkeakoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-04-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vääränkoivuntie 4 A 10, 37630, Valkeakoski

Puhelin: +358401851144Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Hotari Saku-ValtteriToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä SV Hotari Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SV Hotari Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €26,876 ja liikevoitto €891. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €26,876 sekä tilikauden tulokseksi €25. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.9%, liikevoittoprosentti +3.3% ja omavaraisuusaste +18.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.9%
Liikevoittoprosentti3.3%
Omavaraisuusaste18.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€177Edellinen: €3,324
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,146Edellinen: €2,823
Tulos ennen veroja€204Edellinen: €505
Oma pääoma€1,170Edellinen: €3,328
Velat€5,196Edellinen: -€4
Vaihtuvat vastaavat€6,366Edellinen: €3,324
Current liabilities€5,196Edellinen: -€4
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€15,866
2023-12-31
€29,817
2024-12-31
€26,876
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€2,823
2023-12-31
€505
2024-12-31
€891
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€2,823
2023-12-31
€505
2024-12-31
€25
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€4,034
2023-12-31
€3,324
2024-12-31
€6,366
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
23/100 · Laskussa
18.4 %2024-12-31: 100.1 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Nousussa
0.03x2024-12-31: -800.99x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.3 %2024-12-31: 1.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste70.0 %100.1 %18.4 %
Maksuvalmius--0.03x
Liikevoitto-%15.8 %1.7 %3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3360358-8
ALV-tunnusFI33603588
EU-tunnusFIFPRO.3360358-8
KuntaValkeakoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-04-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-04-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-05-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Hotari Saku-ValtteriToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Töyssy Milja Jenna JosefinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hotari Saku-ValtteriVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSV Hotari Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
198 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-23 12.3748/100 · v0.14
B3 → B3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1540/100 · v0.14
B3 → B3 · -9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1349/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
49/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SV Hotari Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.