Yritysprofiili

T. Tuuma Oy

T. Tuuma Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-05-20. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €2,824,806 ja liikevoitto -€322,244.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2195106-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2195106-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-05-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-05-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kalevankatu 26, 60100, Seinäjoki

Verkkosivu: https://www.tuumaoy.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä T. Tuuma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

T. Tuuma Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-05-20. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €2,824,806 ja liikevoitto -€322,244. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,824,806 sekä tilikauden tulokseksi -€305,626. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -37.0%, liikevoittoprosentti -11.4% ja omavaraisuusaste +78.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-37.0%
Liikevoittoprosentti-11.4%
Omavaraisuusaste78.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,179Edellinen: €2,702
Inventory€449,210Edellinen: €814,339
Rahat ja pankkisaamiset€671,772Edellinen: €491,393
Advances received€49,573Edellinen: €42,995
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,479,267Edellinen: €1,354,500
Oma pääoma€1,176,142Edellinen: €1,600,167
Velat€321,751Edellinen: €266,960
Vaihtuvat vastaavat€1,324,927Edellinen: €1,680,771
Current liabilities€321,751Edellinen: €266,960
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,487,128
2024-04-30
€2,824,806
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€418,187
2024-04-30
-€322,244
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€243,167
2024-04-30
-€305,626
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€1,867,128
2024-04-30
€1,497,892
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
81.2 %2024-04-30: 87.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.48x2024-04-30: 4.89x
Liikevoitto-%Heikko
22/100 · Laskussa
-11.4 %2024-04-30: 9.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste87.7 %81.2 %
Maksuvalmius4.89x3.48x
Liikevoitto-%9.3 %-11.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2195106-7
ALV-tunnusFI21951067
EU-tunnusFIFPRO.2195106-7
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-05-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-05-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2011-06-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-06-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-08-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaT. Tuuma Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
579 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-25 13.1048/100 · v0.14
B2 → B3 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

T. Tuuma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.