Yritysprofiili

Tammi Holding Oy

Tammi Holding Oy:n kotipaikka on Tervajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-02-22. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €865,150 ja liikevoitto €151,050.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2884316-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2884316-5
Toimiala
Holdingyhtiöiden toiminta
Kunta
Tervajoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-02-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-01-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vähänkyröntie 463, 66440, Tervajoki

Tietoa yrityksestä Tammi Holding Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tammi Holding Oy:n sijaintipaikkakunta on Tervajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-02-22. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €865,150 ja liikevoitto €151,050. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €865,150 sekä tilikauden tulokseksi €171,740. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.5%, liikevoittoprosentti +17.5% ja omavaraisuusaste +57.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.5%
Liikevoittoprosentti17.5%
Omavaraisuusaste57.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €360
Inventory€2,011,397Edellinen: €2,158,445
Rahat ja pankkisaamiset€695,661Edellinen: €44,633
Edellisten tilikausien voitto/tappio€70,673Edellinen: -€3,567
Oma pääoma€2,148,913Edellinen: €1,977,173
Velat€1,613,851Edellinen: €1,564,337
Vaihtuvat vastaavat€2,738,219Edellinen: €2,208,462
Current liabilities€513,851Edellinen: €464,337
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€742,588
2025-01-31
€865,150
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€92,523
2025-01-31
€151,050
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€74,240
2025-01-31
€171,740
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,541,510
2025-01-31
€3,762,763
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
71/100 · Nousussa
57.1 %2025-01-31: 55.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.27x2025-01-31: 4.74x
Liikevoitto-%Hyvä
94/100 · Nousussa
17.5 %2025-01-31: 12.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste55.8 %57.1 %
Maksuvalmius4.74x5.27x
Liikevoitto-%12.4 %17.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2884316-5
ALV-tunnusFI28843165
EU-tunnusFIFPRO.2884316-5
KuntaTervajoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-02-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-02-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTammi Holding Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
63 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika158 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1886/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-02 00.1786/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tammi Holding Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.