Yritysprofiili

TMA Finland Oy

TMA Finland Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-12-13. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,305,744 ja liikevoitto €93,931.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2586243-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2586243-2
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-12-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-11-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alhonkatu 2, 15610, Lahti

Tietoa yrityksestä TMA Finland Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TMA Finland Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-12-13. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,305,744 ja liikevoitto €93,931. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,305,744 sekä tilikauden tulokseksi €86,960. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +12.2%, liikevoittoprosentti +7.2% ja omavaraisuusaste +56.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys12.2%
Liikevoittoprosentti7.2%
Omavaraisuusaste56.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€17,358Edellinen: €31,073
Inventory€74,122Edellinen: €31,772
Rahat ja pankkisaamiset€135,136Edellinen: €97,661
Edellisten tilikausien voitto/tappio€100,997Edellinen: €129,132
Oma pääoma€190,457Edellinen: €103,497
Velat€144,980Edellinen: €196,165
Vaihtuvat vastaavat€300,827Edellinen: €276,132
Current liabilities€144,980Edellinen: €156,165
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,164,167
2024-09-30
€1,305,744
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€29,844
2024-09-30
€93,931
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€28,135
2024-09-30
€86,960
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€299,662
2024-09-30
€335,438
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
71/100 · Nousussa
56.8 %2024-09-30: 34.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
48/100 · Nousussa
1.44x2024-09-30: 0.83x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Nousussa
7.1 %2024-09-30: -2.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste34.5 %56.8 %
Maksuvalmius0.83x1.44x
Liikevoitto-%-2.5 %7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2586243-2
ALV-tunnusFI25862432
EU-tunnusFIFPRO.2586243-2
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-12-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-12-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2015-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTMA Finland Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
92 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika72 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika88 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-22 00.0477/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-18.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TMA Finland Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.