Yritysprofiili

Tojar Oy

Tojar Oy:n kotipaikka on Kaavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-05-11. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €57,159 ja liikevoitto €1,100.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2831403-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2831403-6
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Kaavi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-05-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-05-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Varikkotie 3, 73600, Kaavi

Postiosoite: Kortteisentie 144, 73600, Kaavi

Puhelin: +358509178563Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Toivanen Jari PaavaliToimitusjohtaja
Toivanen Anne KaarinaToimitusjohtajan sijainen

Tietoa yrityksestä Tojar Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tojar Oy:n sijaintipaikkakunta on Kaavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-05-11. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €57,159 ja liikevoitto €1,100. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €57,159 sekä tilikauden tulokseksi €699. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.9%, liikevoittoprosentti +1.9% ja omavaraisuusaste +93.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.9%
Liikevoittoprosentti1.9%
Omavaraisuusaste93.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€47,840Edellinen: €47,303
Edellisten tilikausien voitto/tappio€96,658Edellinen: €98,700
Tulos ennen veroja€863Edellinen: €7,339
Oma pääoma€99,857Edellinen: €107,781
Velat€7,090Edellinen: €11,121
Vaihtuvat vastaavat€49,335Edellinen: €54,521
Current liabilities€7,090Edellinen: €10,621
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€155,071
2021-12-31
€86,182
2022-12-31
€66,558
2023-12-31
€64,861
2024-12-31
€57,159
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€52,298
2021-12-31
€4,435
2022-12-31
-€2,760
2023-12-31
€8,074
2024-12-31
€1,100
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€40,992
2021-12-31
€3,106
2022-12-31
-€3,513
2023-12-31
€6,581
2024-12-31
€699
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€158,849
2021-12-31
€146,132
2022-12-31
€128,678
2023-12-31
€118,902
2024-12-31
€106,947
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.4 %2024-12-31: 90.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.75x2024-12-31: 4.45x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
1.9 %2024-12-31: 12.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste81.3 %83.4 %85.3 %90.7 %93.4 %
Maksuvalmius---4.45x6.75x
Liikevoitto-%33.7 %5.2 %-4.2 %12.4 %1.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2831403-6
ALV-tunnusFI28314036
EU-tunnusFIFPRO.2831403-6
KuntaKaavi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-05-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-05-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Toivanen Jari PaavaliToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Toivanen Anne KaarinaToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Toivanen Jari PaavaliPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Toivanen Anne KaarinaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Toivanen Jaana AnnikaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTojar Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
50 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika59 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 17.4167/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tojar Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.