Yritysprofiili

Top-Cousins Oy

Top-Cousins Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-03-22. Toimiala on huonekalujen, toimisto- ja myymäläkalusteiden, mattojen ja valaisimien tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €951,558 ja liikevoitto -€14,679.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0730595-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0730595-8
Toimiala
Huonekalujen, toimisto- ja myymäläkalusteiden, mattojen ja valaisimien tukkukauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-03-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-02-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanha Porvoontie 231 D, 01380, Vantaa

Puhelin: +358103207272Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.topcousins.fiLähdehavainto

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/top-cousins-oyLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/topcousins_tcLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/topcousinsLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Skurnik Tim SebastianPuheenjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Tom SkurnikPartner, Sales and Marketing

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Top-Cousins Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Top-Cousins Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-03-22. Toimiala on huonekalujen, toimisto- ja myymäläkalusteiden, mattojen ja valaisimien tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €951,558 ja liikevoitto -€14,679. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €951,558 sekä tilikauden tulokseksi -€28,873. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.0%, liikevoittoprosentti -1.5% ja omavaraisuusaste +49.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.0%
Liikevoittoprosentti-1.5%
Omavaraisuusaste49.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja-€28,873Edellinen: -€3,629
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,393,000
2021-12-31
€1,392,609
2022-03-31
€1,333,986
2023-03-31
€1,317,727
2024-03-31
€1,045,390
2025-03-31
€951,558
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€22,000
2021-12-31
-€21,962
2022-03-31
-€18,417
2023-03-31
-€1,952
2024-03-31
€15,290
2025-03-31
-€14,679
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€31,000
2021-12-31
-€31,141
2022-03-31
-€36,612
2023-03-31
-€23,802
2024-03-31
-€3,629
2025-03-31
-€28,873
2026-03-31
Varat -kehitys6 kautta
€783,000
2021-12-31
€783,491
2022-03-31
€630,325
2023-03-31
€401,717
2024-03-31
€355,916
2025-03-31
€244,333
2026-03-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 2026951 558 €
Tilikauden tulos 2026−28 873 €
Tase yhteensä 2026244 333 €
Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto951 558 €1 045 390 €1 317 727 €1 333 986 €1 392 609 €1 393 000 €
Liikevaihdon kehitys−9 %−20,7 %−1,2 %−4,2 %−2,4 %-
Liikevoitto−14 679 €15 290 €−1 952 €−18 417 €−21 962 €−22 000 €
EBIT−1,5 %−1,6 %1,4 %−0,2 %−1,4 %−1,6 %
Tilikauden tulos−28 873 €−3 629 €−23 802 €−36 612 €−31 141 €−31 000 €
Tulos ennen veroja−28 873 €−3 629 €−23 821 €−36 612 €−31 141 €-
Omavaraisuusaste49,1 %49 %46,1 %46,3 %37,1 %38,2 %
Tase yhteensä244 333 €355 916 €401 717 €630 325 €783 491 €783 000 €
Henkilöstö33344-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Nousussa
49.0 %2025-03-31: 49.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-03-31: 0.65x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Nousussa
-1.5 %2025-03-31: -1.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste38.2 %37.1 %46.3 %46.1 %49.0 %49.0 %
Maksuvalmius1.08x1.13x0.65x0.70x0.65x-
Liikevoitto-%-1.6 %-1.4 %-0.1 %1.4 %-1.6 %-1.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0730595-8
ALV-tunnusFI07305958
EU-tunnusFIFPRO.0730595-8
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-02-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-03-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Skurnik Robert BaruchToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Skurnik Tim SebastianPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Skurnik Tom PeterVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Skurnik Robert BaruchVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Tom SkurnikPartner, Sales and MarketingLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Timo TarkelaPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTop-Cousins Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
130 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-11-0564/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-1764/100 · v0.15
B1 → B1 · -2 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
B1
2026-09-1666/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
2.11.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-02

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Top-Cousins Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.