Yritysprofiili

Tuuri Tallit Oy

Tuuri Tallit Oy:n kotipaikka on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-22. Toimiala on muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,647,733 ja liikevoitto €111,980.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2757938-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2757938-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
Kunta
Valkeala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-04-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-04-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Saarentie 174, 45370, Valkeala

Puhelin: +358401816084Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.tarvemetalli.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Antti UrpoToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Jarmo JääsköPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Tuuri Tallit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tuuri Tallit Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-22. Toimiala on muu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,647,733 ja liikevoitto €111,980. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,647,733 sekä tilikauden tulokseksi €46,987. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -26.3%, liikevoittoprosentti +3.1% ja omavaraisuusaste +80.7%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Kymen Tarvemetalli

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on koneiden ja laitteiden vähittäiskauppa sekä niihin liittyvien materiaalien ostot, myynti ja välitys sekä laitteiden vuokraus. Yhtiö harjoittaa hevosurheiluun liittyviä palveluja sekä hevosiin ja hevosvarusteisiin liittyvää kauppaa. Yhtiö voi hankkia ja omistaa toimintaansa varten asunto-osakkeita ja kiinteistöjä sekä hoitaa niiden vuokraustoimintaa. Lisäksi yhtiö voi omistaa ja hallita arvopapereita, sijoituksia ja rahastoja. Lisäksi yhtiö voi harjoittaa kaikkea laillista liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-26.3%
Liikevoittoprosentti3.1%
Omavaraisuusaste80.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,750Edellinen: €0
Inventory€99,900Edellinen: €39,600
Rahat ja pankkisaamiset€324,328Edellinen: €518,653
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,883,437Edellinen: €1,581,911
Tulos ennen veroja€100,059Edellinen: €690,934
Oma pääoma€1,940,425Edellinen: €2,143,437
Velat€463,640Edellinen: €812,210
Vaihtuvat vastaavat€860,786Edellinen: €1,367,365
Current liabilities€463,640Edellinen: €732,379
Henkilöstö12Edellinen: 13
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€7,174,836
2021-12-31
€7,586,195
2022-12-31
€5,846,359
2023-12-31
€4,948,416
2024-12-31
€3,647,733
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€821,191
2021-12-31
€722,118
2022-12-31
€650,702
2023-12-31
€702,469
2024-12-31
€111,980
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€628,575
2021-12-31
€549,740
2022-12-31
€501,592
2023-12-31
€551,526
2024-12-31
€46,987
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€2,766,008
2021-12-31
€2,909,271
2022-12-31
€2,873,955
2023-12-31
€2,955,647
2024-12-31
€2,404,064
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
80.7 %2024-12-31: 72.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Nousussa
0.91x2024-12-31: 0.76x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.1 %2024-12-31: 14.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste34.0 %47.8 %62.3 %72.5 %80.7 %
Maksuvalmius----0.91x
Liikevoitto-%11.3 %9.5 %11.1 %14.2 %3.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2757938-2
ALV-tunnusFI27579382
EU-tunnusFIFPRO.2757938-2
KuntaValkeala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-04-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-04-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-04-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-05-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Antti UrpoToimitusjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Hämäläinen Eero Viljo JuhaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Nikkanen Seppo SakariVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Saarinen Arto JuhaniTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTuuri Tallit Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee · 3 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
154 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-17 08.0570/100 · v0.14
A3 → A3
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
A3
2026-09-1470/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tuuri Tallit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.