Yritysprofiili

TVL - Taksit Oy

TVL - Taksit Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-03. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €887,944 ja liikevoitto €126,390.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3187228-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3187228-2
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuukkelintie 36 B 15, 96400, Rovaniemi

Puhelin: +358404165095Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.tvl-taksit.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Toivola Markus Juho MikaelToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä TVL - Taksit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TVL - Taksit Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-03. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €887,944 ja liikevoitto €126,390. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €887,944 sekä tilikauden tulokseksi €86,556. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.3%, liikevoittoprosentti +14.2% ja omavaraisuusaste +25.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on harjoittaa tavara- ja henkilöliikenteen, muiden kuljetuspalvelujen tuottamista. Yhtiö voi myös harjoittaa kuljetuspalvelujen markkinointia sekä välittämistä. Lisäksi yhtiön toimialana on harjoittaa maanrakennustoimintaa ja kuljetuspalveluiden toimialoihin läheisesti liittyvää taloudellista toimintaa Yhtiö voi myös harjoittaa kuljetuskaluston vuokraustoimintaa sekä yhtiö voi omistaa kiinteistöjä ja arvopapereita sekä käydä niillä kauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.3%
Liikevoittoprosentti14.2%
Omavaraisuusaste25.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€29,270Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€107,267Edellinen: €97,685
Edellisten tilikausien voitto/tappio€67,195Edellinen: €42,169
Oma pääoma€154,151Edellinen: €67,595
Velat€463,488Edellinen: €289,079
Vaihtuvat vastaavat€241,862Edellinen: €185,351
Current liabilities€286,055Edellinen: €184,371
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€547
2022-03-31
€6,648
2023-03-31
€256,050
2024-03-31
€708,395
2025-03-31
€887,944
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€397
2022-03-31
€72,203
2024-03-31
€40,844
2025-03-31
€126,390
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€397
2022-03-31
-€12,881
2023-03-31
€59,148
2024-03-31
€25,026
2025-03-31
€86,556
2026-03-31
Varat -kehitys5 kautta
€846
2022-03-31
€38,995
2023-03-31
€157,621
2024-03-31
€356,674
2025-03-31
€617,639
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
31/100 · Nousussa
25.0 %2025-03-31: 18.9 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.37x2025-03-31: 0.53x
Liikevoitto-%Hyvä
84/100 · Nousussa
13.8 %2025-03-31: 5.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste-47.0 %-33.0 %29.4 %18.9 %25.0 %
Maksuvalmius--0.47x-0.37x
Liikevoitto-%-61.4 %-28.1 %5.8 %13.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3187228-2
ALV-tunnusFI31872282
EU-tunnusFIFPRO.3187228-2
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-01-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-02-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Toivola Markus Juho MikaelToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Toivola Mika MattiPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Toivola Markus Juho MikaelVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 72%
Petteri MyllymäkiPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Li ShiyaoProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Shiyao LiHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTVL - Taksit Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
43 verrokkia
Omavaraisuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-17 05.5962/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Vaihteleva
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.3.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TVL - Taksit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.