Yritysprofiili

Vahinkokeskus VK Oy

Vahinkokeskus VK Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-11. Toimiala on muualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €45,064 ja liikevoitto €2,094.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3149705-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3149705-6
Toimiala
Muualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-08-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ritarikuja 5b, 01700, Vantaa

Puhelin: +358405552923Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.vahinkokeskus.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Nieminen Jussi Santtu TapioToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Vahinkokeskus VK Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vahinkokeskus VK Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-11. Toimiala on muualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €45,064 ja liikevoitto €2,094. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €45,064 sekä tilikauden tulokseksi €463. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +62.7%, liikevoittoprosentti +4.7% ja omavaraisuusaste -27.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Autokorjaamoalan ja ajoneuvovahinkoprosessien konsultointi. Ajoneuvokauppa. Kaikki laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys62.7%
Liikevoittoprosentti4.7%
Omavaraisuusaste-27.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €646
Rahat ja pankkisaamiset€8,505Edellinen: €4,816
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€9,614Edellinen: -€10,438
Tulos ennen veroja€462Edellinen: €823
Oma pääoma-€9,151Edellinen: -€9,614
Velat€42,246Edellinen: €40,119
Vaihtuvat vastaavat€9,321Edellinen: €5,376
Current liabilities€16,488Edellinen: €10,530
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€0
2020-12-31
€19,147
2022-12-31
€22,002
2023-12-31
€27,705
2024-12-31
€45,064
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€4,481
2020-12-31
-€2,333
2022-12-31
€2,334
2023-12-31
€2,684
2024-12-31
€2,094
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€4,481
2020-12-31
-€3,829
2022-12-31
-€550
2023-12-31
€824
2024-12-31
€463
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€2,612
2020-12-31
€28,215
2022-12-31
€30,494
2023-12-31
€30,505
2024-12-31
€33,094
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-27.6 %2024-12-31: -31.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.52x2024-12-31: 0.46x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.7 %2024-12-31: 9.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste--35.0 %-34.2 %-31.5 %-27.6 %
Maksuvalmius---0.46x0.52x
Liikevoitto-%--11.0 %10.0 %9.5 %4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3149705-6
ALV-tunnusFI31497056
EU-tunnusFIFPRO.3149705-6
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-07-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-08-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-08-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Nieminen Jussi Santtu TapioToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Nieminen Jussi Santtu TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sainio Arto SeveriVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaVahinkokeskus VK Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä46/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
327 verrokkia
Omavaraisuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika214 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1846/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-22 17.1546/100 · v0.14
B1 → B3 · -14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
67/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vahinkokeskus VK Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.