Yritysprofiili

Valtimo Capital Group Oy

Valtimo Capital Group Oy:n kotipaikka on Porvoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-28. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €131,000 ja liikevoitto €125,967.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2960838-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2960838-6
Toimiala
Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Porvoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-01-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-12-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rihkamakatu 4 A, 06100, Porvoo

Tietoa yrityksestä Valtimo Capital Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Valtimo Capital Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Porvoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-01-28. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €131,000 ja liikevoitto €125,967. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €131,000 sekä tilikauden tulokseksi -€11,316. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -63.1%, liikevoittoprosentti +96.2% ja omavaraisuusaste +51.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-63.1%
Liikevoittoprosentti96.2%
Omavaraisuusaste51.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,731Edellinen: €22,855
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€60,563Edellinen: -€70,640
Oma pääoma€2,984,121Edellinen: €3,195,437
Velat€2,810,383Edellinen: €2,628,377
Vaihtuvat vastaavat€13,004Edellinen: €42,314
Current liabilities€447,716Edellinen: €146,336
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€354,645
2024-05-31
€131,000
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€349,424
2024-05-31
€125,967
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€10,077
2024-05-31
-€11,316
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€5,823,814
2024-05-31
€5,794,504
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
64/100 · Laskussa
51.5 %2024-05-31: 54.9 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2024-05-31: 0.16x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
96.2 %2024-05-31: 98.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste54.9 %51.5 %
Maksuvalmius0.16x0.00x
Liikevoitto-%98.5 %96.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2960838-6
ALV-tunnusFI29608386
EU-tunnusFIFPRO.2960838-6
KuntaPorvoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-01-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-01-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväValtimo Capital Group Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
34 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika217 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika178 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1774/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-30 06.5374/100 · v0.14
B1 → A3 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valtimo Capital Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.