Yritysprofiili

Valvova & Vastaava Oy

Valvova & Vastaava Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-11. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €143,398 ja liikevoitto €4,988.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2880874-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2880874-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-01-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Toivontie 21, 33330, Tampere

Tietoa yrityksestä Valvova & Vastaava Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Valvova & Vastaava Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-11. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €143,398 ja liikevoitto €4,988. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €143,398 sekä tilikauden tulokseksi €1,657. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.3%, liikevoittoprosentti +3.5% ja omavaraisuusaste +75.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty7
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.3%
Liikevoittoprosentti3.5%
Omavaraisuusaste75.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€17,268Edellinen: €15,057
Edellisten tilikausien voitto/tappio€68,109Edellinen: €58,482
Oma pääoma€72,266Edellinen: €74,060
Velat€23,394Edellinen: €58,567
Vaihtuvat vastaavat€45,139Edellinen: €61,897
Current liabilities€18,471Edellinen: €15,484
Liikevaihto -kehitys7 kautta
€135,302
2020-06-30
€121,342
2021-06-30
€139,236
2022-06-30
€149,195
2023-06-30
€122,339
2024-06-30
€149,886
2025-06-30
€143,398
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys7 kautta
€21,746
2020-06-30
€1,842
2021-06-30
€14,784
2022-06-30
€16,163
2023-06-30
€8,044
2024-06-30
€18,809
2025-06-30
€4,988
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys7 kautta
€14,719
2020-06-30
€859
2021-06-30
€9,898
2022-06-30
€11,249
2023-06-30
€5,578
2024-06-30
€13,078
2025-06-30
€1,657
2026-06-30
Varat -kehitys7 kautta
€43,494
2020-06-30
€44,779
2021-06-30
€63,104
2022-06-30
€64,297
2023-06-30
€79,577
2024-06-30
€132,627
2025-06-30
€95,660
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Nousussa
75.5 %2025-06-30: 55.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
31/100 · Laskussa
0.93x2025-06-30: 0.97x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.5 %2025-06-30: 12.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-06-302021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste90.6 %83.0 %70.0 %86.2 %74.6 %55.8 %75.5 %
Maksuvalmius3.50x1.86x0.59x1.06x1.09x0.97x0.93x
Liikevoitto-%16.1 %1.5 %10.6 %10.8 %6.6 %12.6 %3.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2880874-9
ALV-tunnusFI28808749
EU-tunnusFIFPRO.2880874-9
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaValvova & Vastaava Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
272 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-11-0566/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-11-02 07.4066/100 · v0.15
A3 → B1 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
A3
2026-10-3170/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-3070/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
23.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valvova & Vastaava Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.