Yritysprofiili

Vancar Oy

Vancar Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-01. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-02-28 liikevaihto oli €741,435 ja liikevoitto €62,132.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3265133-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3265133-4
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-01-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivupurontie 9, 40320, Jyväskylä

Tietoa yrityksestä Vancar Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vancar Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-01. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-02-28 liikevaihto oli €741,435 ja liikevoitto €62,132. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €741,435 sekä tilikauden tulokseksi €47,681. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +65.7%, liikevoittoprosentti +8.4% ja omavaraisuusaste +46.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-02-28

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys65.7%
Liikevoittoprosentti8.4%
Omavaraisuusaste46.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€15,906Edellinen: €0
Inventory€22,003Edellinen: €17,643
Rahat ja pankkisaamiset€99,852Edellinen: €47,101
Edellisten tilikausien voitto/tappio€47,097Edellinen: €35,998
Oma pääoma€117,453Edellinen: €75,770
Velat€132,879Edellinen: €94,969
Vaihtuvat vastaavat€191,758Edellinen: €133,232
Current liabilities€78,546Edellinen: €94,969
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€447,445
2024-02-29
€741,435
2025-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,441
2024-02-29
€62,132
2025-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,098
2024-02-29
€47,681
2025-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€170,740
2024-02-29
€250,332
2025-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
59/100 · Nousussa
46.9 %2024-02-29: 44.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
52/100 · Nousussa
1.55x2024-02-29: 0.68x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Nousussa
8.2 %2024-02-29: 5.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-02-292025-02-28
Omavaraisuusaste44.4 %46.9 %
Maksuvalmius0.68x1.55x
Liikevoitto-%5.0 %8.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3265133-4
ALV-tunnusFI32651334
EU-tunnusFIFPRO.3265133-4
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-03-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-03-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVancar Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
116 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika216 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika216 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-19 09.4576/100 · v0.14
B2 → A3 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1455/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1455/100 · v0.13
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
28.2.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-02-28.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vancar Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.