Yritysprofiili

Vemarak Oy

Vemarak Oy:n kotipaikka on Huutotöyry. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-05. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €446,041 ja liikevoitto €31,674.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2797649-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2797649-2
Toimiala
Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kunta
Huutotöyry
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-12-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-11-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vuolenkoskentie 1945, 19160, Huutotöyry

Tietoa yrityksestä Vemarak Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vemarak Oy:n sijaintipaikkakunta on Huutotöyry. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-05. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €446,041 ja liikevoitto €31,674. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €446,041 sekä tilikauden tulokseksi €15,883. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.3%, liikevoittoprosentti +7.1% ja omavaraisuusaste +36.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty6
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.3%
Liikevoittoprosentti7.1%
Omavaraisuusaste36.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €52,074
Inventory€1,290Edellinen: €3,785
Rahat ja pankkisaamiset€138,810Edellinen: €121,596
Edellisten tilikausien voitto/tappio€210,709Edellinen: €191,980
Oma pääoma€231,592Edellinen: €234,459
Velat€406,436Edellinen: €438,642
Vaihtuvat vastaavat€191,483Edellinen: €167,901
Current liabilities€230,617Edellinen: €166,490
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€262,854
2021-04-30
€385,546
2022-04-30
€466,914
2023-04-30
€499,427
2024-04-30
€404,401
2025-04-30
€446,041
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€43,837
2021-04-30
€24,627
2022-04-30
€62,048
2023-04-30
€91,250
2024-04-30
€52,173
2025-04-30
€31,674
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€32,747
2021-04-30
€17,363
2022-04-30
€45,425
2023-04-30
€64,097
2024-04-30
€37,478
2025-04-30
€15,883
2026-04-30
Varat -kehitys6 kautta
€240,441
2021-04-30
€394,604
2022-04-30
€380,571
2023-04-30
€477,306
2024-04-30
€673,101
2025-04-30
€638,028
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
45/100 · Nousussa
36.3 %2025-04-30: 34.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Laskussa
0.61x2025-04-30: 0.75x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Laskussa
7.1 %2025-04-30: 11.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-04-302022-04-302023-04-302024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste49.9 %32.4 %42.8 %44.9 %34.8 %36.3 %
Maksuvalmius1.25x0.75x1.05x0.74x0.75x0.61x
Liikevoitto-%16.7 %6.4 %13.3 %18.3 %11.4 %7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2797649-2
ALV-tunnusFI27976492
EU-tunnusFIFPRO.2797649-2
KuntaHuutotöyry
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-11-24Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-11-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-12-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-12-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-08-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVemarak Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
67 verrokkia
Omavaraisuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika194 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-10-31 15.5162/100 · v0.15
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
B1
2026-10-1761/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-15 13.3161/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
29.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vemarak Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.