Yritysprofiili

Venus Visual Arts Oy

Venus Visual Arts Oy:n kotipaikka on Mikkeli. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-19. Toimiala on elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €77,611 ja liikevoitto €4,439.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3390311-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3390311-8
Toimiala
Elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
Kunta
Mikkeli
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-09-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-09-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sakastikuja 5 A 30, 50100, Mikkeli

Puhelin: +358504965352Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.venusvisual.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Koik Sven Aukusti EemeliToimitusjohtaja
Koik Antti Akseli ElmeriToimitusjohtajan sijainen

Tietoa yrityksestä Venus Visual Arts Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Venus Visual Arts Oy:n sijaintipaikkakunta on Mikkeli. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-19. Toimiala on elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €77,611 ja liikevoitto €4,439. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €77,611 sekä tilikauden tulokseksi €3,543. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.0%, liikevoittoprosentti +5.7% ja omavaraisuusaste +77.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.0%
Liikevoittoprosentti5.7%
Omavaraisuusaste77.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,805Edellinen: €1,779
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,414Edellinen: €0
Tulos ennen veroja€4,466Edellinen: €5,514
Oma pääoma€7,957Edellinen: €4,414
Velat€2,274Edellinen: €34,476
Vaihtuvat vastaavat€10,231Edellinen: €38,890
Current liabilities€2,274Edellinen: €34,476
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€76,052
2024-12-31
€77,611
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,501
2024-12-31
€4,439
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,414
2024-12-31
€3,543
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€38,890
2024-12-31
€10,231
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.8 %2024-12-31: 11.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Nousussa
0.79x2024-12-31: 0.05x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Laskussa
5.7 %2024-12-31: 7.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste11.3 %77.8 %
Maksuvalmius0.05x0.79x
Liikevoitto-%7.2 %5.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3390311-8
ALV-tunnusFI33903118
EU-tunnusFIFPRO.3390311-8
KuntaMikkeli
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-09-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-09-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-09-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Koik Sven Aukusti EemeliToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Koik Antti Akseli ElmeriToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Koik Sven Aukusti EemeliVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVenus Visual Arts Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
40 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika56 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika88 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-16 12.0169/100 · v0.14
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Vakaa
  • Kannattavuus: Vakaa
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1468/100 · v0.13
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1368/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
63/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Venus Visual Arts Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.