Yritysprofiili

Vesami Oy

Vesami Oy:n kotipaikka on Kempele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-22. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €686,095 ja liikevoitto €45,985.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3192050-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3192050-4
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Kempele
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-02-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-02-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Akselikuja 2, 90440, Kempele

Postiosoite: Kirkkokatu 8 as. 9, 90100, Oulu

Verkkosivu: https://www.vesami.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Vesami Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vesami Oy:n sijaintipaikkakunta on Kempele. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-22. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €686,095 ja liikevoitto €45,985. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €686,095 sekä tilikauden tulokseksi €36,584. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.3%, liikevoittoprosentti +6.7% ja omavaraisuusaste +74.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.3%
Liikevoittoprosentti6.7%
Omavaraisuusaste74.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,401Edellinen: €0
Inventory€55,097Edellinen: €29,882
Rahat ja pankkisaamiset€57,506Edellinen: €30,222
Edellisten tilikausien voitto/tappio€50,345Edellinen: €39,119
Oma pääoma€106,929Edellinen: €76,445
Velat€36,179Edellinen: €27,525
Vaihtuvat vastaavat€141,838Edellinen: €102,277
Current liabilities€36,179Edellinen: €26,858
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€547,628
2025-02-28
€686,095
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,300
2025-02-28
€45,985
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,326
2025-02-28
€36,584
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€103,970
2025-02-28
€143,108
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Nousussa
74.7 %2025-02-28: 73.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.11x2025-02-28: 2.24x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
67/100 · Nousussa
6.7 %2025-02-28: 4.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste73.5 %74.7 %
Maksuvalmius2.24x3.11x
Liikevoitto-%4.1 %6.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3192050-4
ALV-tunnusFI31920504
EU-tunnusFIFPRO.3192050-4
KuntaKempele
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-02-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-02-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVesami Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
302 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 17.5079/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vesami Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.