Yritysprofiili

Vesangan Monityö Oy

Vesangan Monityö Oy:n kotipaikka on Vesanka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-06. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €101,002 ja liikevoitto -€25,705.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3298432-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3298432-3
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Vesanka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-10-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-07-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kettulantie 219, 41940, Vesanka

Tietoa yrityksestä Vesangan Monityö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vesangan Monityö Oy:n sijaintipaikkakunta on Vesanka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-06. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €101,002 ja liikevoitto -€25,705. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €101,002 sekä tilikauden tulokseksi -€25,694. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1716.3%, liikevoittoprosentti -25.4% ja omavaraisuusaste +15.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1716.3%
Liikevoittoprosentti-25.4%
Omavaraisuusaste15.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€290Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€1,171Edellinen: €1,368
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€25,042Edellinen: -€4,218
Oma pääoma€9,263Edellinen: -€26,133
Velat€51,423Edellinen: €103,269
Vaihtuvat vastaavat€1,706Edellinen: €18,735
Current liabilities€51,423Edellinen: €103,269
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€5,561
2023-12-31
€101,002
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€4,218
2022-12-31
-€21,880
2023-12-31
-€25,705
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€4,218
2022-12-31
-€21,916
2023-12-31
-€25,694
2024-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€66,378
2022-12-31
€77,136
2023-12-31
€60,686
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
19/100 · Nousussa
15.3 %2023-12-31: -33.9 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Nousussa
0.02x2023-12-31: 0.01x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-25.4 %2023-12-31: -393.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-6.3 %-33.9 %15.3 %
Maksuvalmius0.19x0.01x0.02x
Liikevoitto-%--393.4 %-25.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3298432-3
ALV-tunnusFI32984323
EU-tunnusFIFPRO.3298432-3
KuntaVesanka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-07-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-07-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-10-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-10-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaVesangan Monityö Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä43/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
123 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika261 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika266 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-2143/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-18 07.4643/100 · v0.14
B3 → B3 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1447/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1447/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
18.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vesangan Monityö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.