Yritysprofiili

VS-Saumarit Oy

VS-Saumarit Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €117,109 ja liikevoitto €4,783.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2879195-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2879195-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-01-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Arvonkatu 19, 15320, Lahti

Tietoa yrityksestä VS-Saumarit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

VS-Saumarit Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €117,109 ja liikevoitto €4,783. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €117,109 sekä tilikauden tulokseksi €3,827. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -63.7%, liikevoittoprosentti +4.1% ja omavaraisuusaste +42.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-63.7%
Liikevoittoprosentti4.1%
Omavaraisuusaste42.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€13,880Edellinen: €11,966
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,329Edellinen: €8,133
Oma pääoma€8,656Edellinen: €13,829
Velat€11,607Edellinen: €11,368
Vaihtuvat vastaavat€20,263Edellinen: €25,198
Current liabilities€11,607Edellinen: €11,368
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€285,716
2021-06-30
€373,824
2022-06-30
€559,507
2023-12-31
€322,825
2024-12-31
€117,109
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€7,038
2021-06-30
€1,483
2022-06-30
€1,379
2023-12-31
€3,994
2024-12-31
€4,783
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€4,769
2021-06-30
€515
2022-06-30
€1,103
2023-12-31
€3,197
2024-12-31
€3,827
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€62,423
2021-06-30
€33,016
2022-06-30
€39,017
2023-12-31
€25,198
2024-12-31
€20,263
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
53/100 · Laskussa
42.7 %2024-12-31: 54.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Nousussa
1.20x2024-12-31: 1.05x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Nousussa
4.1 %2024-12-31: 1.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste14.4 %28.9 %27.3 %54.9 %42.7 %
Maksuvalmius0.39x1.13x0.87x1.05x1.20x
Liikevoitto-%2.5 %0.4 %0.3 %1.2 %4.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2879195-9
ALV-tunnusFI28791959
EU-tunnusFIFPRO.2879195-9
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-01-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVS-Saumarit Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
61 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika38 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-0462/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-11-01 17.4962/100 · v0.15
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-29 23.1666/100 · v0.14
B2 → B1 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
73/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

VS-Saumarit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.